Kutlamalar 23 Nisan Pazar günü saat 09:00’da Atatürk Anıtına Milli Eğitim Müdürlüğü çelenginin konulması ile başladı. Çelenk töreninin ardından Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden Aziz Türk Büyükleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve ardından İstiklal Marşımız okundu. 
         İlk olarak Arguvan Kaymakamı Cuma EMEÇ öğrencilerin ve halkın bayramını kutladılar. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve ebediyete intikal eden Aziz Türk Büyükleri anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulmasının akabinde İstiklal Marşımız okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Türkçe öğretmeni Fulya SÖYLER yaptı. Öğrencilerimiz 23 Nisan konulu birbirinden güzel şiirler okudular. Birbiri ardına sergilenen gösteriler ve halk oyunları ise görülmeye değerdi. İlçemiz öğrencilerinden oluşan müzik grubu vurmalı çalgı performansı sergiledi.
         Kutlamaların son kısmında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı konulu resim, şiir, kompozisyon vb. yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.